Gazzede uluslararası hukuk çiğneniyor!


İsrail dört aydır Gazze’yi vuruyor. Binlerce sivilin öldüğü süreçte İsrail ordusu çok sayıda savaş suçu işledi.

ÇIPLAK GÖZALTI VİDEOLARI İNCELENDİ

İngiliz Devlet Televizyonu BBC’nin doğrulama birimi de Gazze’de İsrail askerlerinin Filistinlileri gözaltına aldığını gösteren yüzlerce videoyu inceledi.

Gazzelilerin üstleri çıplak, elleri ve gözleri bağlı halde gözaltına alındığı görüntülerin sekizini doğruladı. Uluslararası hukuk, tutukluların gereksiz aşağılanmaya veya kamuoyunun merakına maruz bırakılmaması gerektiğini söylüyor.

İSRAİL BİRÇOK SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Videoları izleyen uzmanlara göre, İsrail güçleri bu eylemleriyle uluslararası hukuku çiğnedi. Bu İsrail’in Gazze’de işlediği tek savaş suçu değil.

İnsan hakları uzmanları, İsrail’in gelişigüzel hava saldırılarını savaş suçu olarak nitelendiriyor. İsrail ordusu hastane, okul gibi alanları vurarak sivilleri öldürdü. Aynı zamanda fosfor bombası kullandı.

İsrail ilk günlerde bölgeye gıda, elektrik ve yakıt akışını kesti. Ardından da su, gıda ve ilaç gibi ihtiyaçların Gazze’ye girişini engelledi. İsrail güçleri yüz binlerce Gazzeliyi yerinden etti. Gazze’de güvenli bölgelere gitmeye çalışırken beyaz bayrak sallayan sivilleri öldürdü.

TÜRKİYE’DEN SOYKIRIM DAVASI ADIMI

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Doğu Kudüs dahil işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki neticelerine ilişkin verilecek danışma görüşünde sözlü sunumların takvimini açıkladı.

Buna göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 52 devletin yanı sıra Arap Birliği, İslam İş Birliği Teşkilatı ve Afrika Birliği’nin her biri 19-26 Şubat tarihleri arasında otuzar dakika sözlü sunumlarını gerçekleştirecek. Türkiye’nin sözlü beyanı 26 Şubat günü yapılacak.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*